Antlantský oceán

Atlantský oceán Je druhý největší oceán, pokrývá asi jednu pětinu povrchu Země. Jméno oceánu, odvozené z řecké mytologie znamená „Moře Atlase“ Nejstarší (známá) zmínka o tomto jménu je v Herodotově Dějinách napsaných kolem roku 450př. n. l.

Tento oceán obsadí prodloužený, S-formoval pokračování mísy na severu-jižní směr a je rozdělen do North Atlantiku a jižního Atlantiku rovníkovými čítačovýma proudy u asi 8 ° North šíře. Ohraničený Americas na západě a Evropě a Afrika na východě, Atlantik je spojen k Tichému oceánu oceánem Arktidy na severu a Drake průchodu na jihu. Uměle vytvořené spojení mezi Atlantikem a Pacifikem je Panamaský průplav. Na východě je dělící čára mezi Atlantikem a Indickým oceánem poledník 20°východní délky, který probíhá od Mysu Agulhas k Antarktidě. Atlantik je oddělen od Arktidy linií vedoucí od Grónska do severozápadního Islandu a z Islandu poté k nejsevernějšímu výběžku Špicberk a pak k Severnímu mysu na severu Norska.

Atlantský oceán jak viděný od západního pobřeží Irsko v férový den.Pokrývající asi 20% zemského povrchu, Atlantik je po Pacifiku druhý podle velikosti. S jeho přilehlými moři to obsadí území asi 106 400 000 kilometrů čtverce (41,100,000 mílí čtverečných); bez nich, to má oblast 82 400 000 kilometrů čtverce (31,800,000 mi sq). Odtoková oblast Atlantiku je čtyřikrát větší než Pacifiku nebo Indického oceánu. Objem Atlantského oceánu s jeho přilehlými moři je 354 700 000 kubických kilometrů (85,100,000 cu mi) a bez nich 323 600 000 kubických kilometrů (77,640,000 cu mi).

Průměrné hloubka Atlantiku s jeho přilehlými moři je 3332 metrů (10,932 ft); bez nich 3926 metrů (12,881 ft). Největší hloubka, 8605 metrů (28,232 ft), je v příkopu Puerto Rico Šířka Atlantiku se liší od 2848 kilometrů (1,770 mílí) mezi Brazílií a Libérie k asi 4830 kilometrům (3,000 mi) mezi Spojenými státy a severní Afrikou.

Atlantský oceán má členitá pobřeží odrazená četnými zátokami, zálivy a moře. Tito zahrnují karibské moře, záliv Mexika, Gulf St. Lawrence, Středozemní moře, černit moře, Severní moře, labradorské moře, Baltské moře a Nora-Grónsko moře. Ostrovy v Atlantském oceánu zahrnují Faerské ostrovy, Grónsko, Island, Rockall, Velká Británie, Irsko, Fernando de Noronha, Azores, Madeira ostrovy, Kanárské ostrovy, Cape Verde ostrovy, Sao Tome e Principe, Newfoundland, Bermuda, nezávislí producenti západu, Ascension, St. Helena, Trindade, Martin Vaz, Tristan da Cunhu, Falklandské ostrovy, a jižní Gruzie ostrov.

Hluboké dno oceánu je myšlenka být docela byt, ačkoli četné seamounts a některé guyots existují. Několik deeps nebo příkopy jsou také najiti na dně oceánu. Puerto Rico příkop, na severu Atlantik, je nejhlouběji. Laurentian propast se nalézá mimo východní pobřeží Kanady. Na jihu Atlantik, jižní sendvič příkop dosáhne hloubky 8428 m (27,651 ft). Třetí hlavní příkop, Romanche příkop, je lokalizován blízko rovníku a dosáhne hloubky asi 7454 m (24,455 ft). Police podél okrajů kontinentů ustanoví asi 11 % spodní topografie. Navíc, množství hlubokých kanálů se táhnulo kontinentálním svahem.

Extrémy povýšení
nejnižší bod: Milwaukee hluboce v Puerto Rico příkopu? 8605 m (28,232 ft; 5.3 mi)
nejvyšší bod: hladina moře, 0 m

Bermudský trojúhelník je populárně věřil být pozemek četného letectví a incidentů přepravy, náležitý k nevysvětlitelný a pravděpodobně tajemné příčiny ale záznamy pobřežní hlídky nepodporují tuto víru.

 

Irsko

Irsko (irsky Éire, anglicky Ireland, také irsky Poblacht na hÉireann a anglicky Republic of Ireland, Irská republika) je stát v severozápadní Evropě, zaujímající zhruba pět šestin povrchu stejnojmenného ostrova. Irsko sousedí na severu s částí Spojeného království – Severním Irskem. Jeho břehy omývá na západě Atlantský oceán, na východě Irské moře, na jihovýchodě Svatojiřský průliv a na jihu Keltské moře. Irsko je unitární parlamentní republika v čele s prezidentem. Hlavním městem je Dublin (irsky Baile Átha Cliath).

Irský ostrov je s rozlohou 84 412 km² druhým největším z Britských ostrovů. Omývají jej vody Atlantského oceánu na západě, Keltského moře na jihovýchodě a Irského moře na východě.

Island

Island (islandsky Ísland) je stát na stejnojmenném ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Žije zde přes 400 000 osob, jeho rozloha je 103 125 km², což z něj činí nejřidčeji zalidněný evropský stát. Největším městem je Reykjavík, který je i hlavním městem. V jeho aglomeraci žijí dvě třetiny islandské populace. Ostrov je vulkanicky aktivní. Ve vnitrozemí se nacházejí lávová pole, pohoří, ledovce. Břehy ostrova jsou omývány Golfským proudem, který významně ovlivňuje zdejší klima.

Norsko

Norsko (zastarale Norvežsko, v místní jazykové verzi bokmål celým názvem Kongeriket Norge (Norské království), ve verzi nynorsk Kongeriket Noreg, v řeči národnostní menšiny Sámů Norka) je stát ve Skandinávii. Se svou rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních zaujímá 8. místo v Evropě. Hlavním městem je Oslo se zhruba 911 000 obyvateli (tzv. Velké Oslo – Stor Oslo). Státním zřízením Norska je unitární stát a parlamentní monarchie. Sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, s Finskem a s Ruskem na severovýchodě. S Ruskem vede spor o dělící linii teritoriálních vod v Barentsově moři. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Svalbard (Špicberky) a ostrov Jan Mayen v blízkosti Islandu. Administrativně dosud patří Norsku také ostrov Bouvetøya v jižním Atlantiku. Země si činí nárok i na Ostrov Petra I. v jižním Pacifiku a teritorium Země královny Maud (Dronning Maud Land) v Antarktidě.

Skotsko

Skotsko (skotsky a anglicky Scotland, skotskou gaelštinou Alba) je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchieSpojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie. Jedinou suchozemskou hranici má s Anglií, na východě je Skotsko ohraničeno Severním mořem, na severu a západě Atlantským oceánem a na jihozápadě Severním průlivem a Irským mořem. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy.

Skotsko se nachází v severní třetině ostrova Velká Británie a na přilehlých ostrovech. Rozprostírá se na 78 772 čtverečních kilometrech (30 414 mil²). Pevninskou hranici má pouze s Anglií a to 96 kilometrovou mezi řekou Tweed na východě a zálivem Solway Firth na západě. Nejbližšími sousedy jsou Irsko, vzdálené po Irském moři 30 kilometrů jihozápadně, Norsko, které leží 400 kilometrů východně přes Severní moře a Faerské ostrovy spolu s Islandem, které odděluje od Skotska Atlantský oceán směrem na severozápad.