Sardinie 2006 – Villasimius, Spiaggia del Riso

Sardinie perla středomoří – měli jsme tu možnost letos v létě si udělat krásnou potápěčsko-odpočinkovou dovolenou a myslím, že tento ostrov si zaslouží více, než jen foto v našem fotoalbu.

Sardinie je krásná perla Středomoří, je to po Sicílii druhý největší středomořský ostrov. Leží na západ od Itálie, jižně od ostrova Korsika a na délku je dlouhá 267 km, na šířku 120 km, s celkovou rozlohou cca 24 000 km2. Povrch ostrova je mírně hornatý, ve středu Sardinie s nejvyšším vrcholem Punta Lamarmora (1834 m). Pobřeží Sardinie má cca 1 900 km včetně ostrovů.

Sardské pláže jsou velmi různorodé – široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy a všechny jsou krásné. V kombinaci s křišťálově průzračným mořem a ostrým sluncem hrají ve vodě neuvěřitelnými barvami modře a zeleně, na ostrově mají barvu bílou, růžovou, žlutou, hnědavou…

Jsou zde nádherné pláže s průzračnou vodou připomínající pláže Karibiku a tyrkysová voda láká k potápění. Jsou zde místa, kde můžete vidět hejna volně žijích růžových plameňáků. Krajanů zde potkáte velmi málo, v odlehlejších místech (mimo hlavní sezónu) najdete místa téměř bez lidí – vnitrozemí se ne každému líbí, působí trochu divokým, vyprahlým dojmem.

Sardinie má středomořské klima, je zde teplo a prší málo, v průměru jeden den v měsíci – to platí pro léto trvající od května do října. Zimy jsou mírné s většími dešťovými srážkami.

Hlavním městem je Cagliari ležící na jižním pobřeží ostrova.

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie se zvláštním postavením a dále se dělí na čtyři provincie: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro. Úředním jazykem je italština, 80 % obyvatel užívá kromě italštiny také sardinštinu.
Počet obyvatel: asi 1 650 000

Vízová povinnost pro české občany byla zrušena a od vstupu do EU (1. 5. 2003) by občanům ČR měl pro vstup stačit občanský průkaz, cestovat lze i na cestovní pas.

Více než 4000 let starou tradici má výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je široká a kvalita velmi vysoká.
Nejznámějším sýrem je Pecorino Sardo. Je to ovčí sýr, který se produkuje z plnotučného ovčího mléka a nechává se zrát alespoň po dva měsíce, existuje i verze nezrajícícho (čerstvého) sýra.

zájezdy s vlastní dopravou

O rozloze 24 000 km2 s 1,650 000 obyvateli je jednou z nejřidčeji obydlených regionů Itálie. Na 1 km2 připadá pouze 69 obyvatel. Má 1 850 km pobřeží, což je čtvrtina z celkového italského pobřeží.

Původní obyvatelé pravdě- podobně připluli po moři, ale možná i přešli po souši z Korsiky, která byla v dávnověku spojená se Sardinií. Opakující se nájezdy a stálý strach z pirátů přivedly většinu obyvatel do hor.

Průměrná nadmořská výška 600 m dává kraji kopcovitý ráz. Nejvyšší vrchol je Punata La Marmora – 1 834 m. Hlavní město Cagliari se 400 000 obyvateli je obráceno k Africe, odkud připlouvali první kartaginští dobyvatelé. Dominantou města je hrad obklopený věžemi a baštami, jako památka 200-leté nadvlády nad jižní Sardinií. Dnes je velkým městem otevřeným Evropě.

Druhé největší město je Sassari se 125 000 obyvatel, situované na opačné straně ostrova, založené kolem roku 1000, pyšnící se dvěma univerzitami. Další města hodná zmínky jsou Alghero s katalánskou kulturou a dialektem, Tempio, hlavní město severovýchodního regionu Gallura. Olbia přístav a La Maddalena, známý rekreační resort.

Na venkově nalezneme hojnost historických památek. Jednou z nich jsou “nuraghi”, konické věžovité stavby z bloků kamenů, vysoké přes 20 metrů, které se připisují původním obyvatelům jako jejich obydlí. Jsou z doby 1800 až 500 př. Kristem a je jich zachováno kolem 7 000.

Další památky reprezentující první tisíciletí historie ostrova jsou “ domus de janas”, vtisknuté do skal, nebo velké hrobky, vystavěné z obřích balvanů. Jsou tu i památky z římského období, jako katedrály nebo Římany obnovené úzké uličky. Ne nadarmo se Sardinie nazývá největší muzeum ve volné přírodě.

Sardinie se středovým horským masívem a dále kopcovitou krajinou nebo jižní planinou a krátkými písečnými zátokami nabízí neporušenou přírodní krajinu a úchvatné scenérie. Divocí koně, stáda s ovčáky, hrdými na své tradice, vůně olivovníků, korkové duby, ohnuté ve směru větru a ostrá vůně horské flory, nabízí nezapomenutelné zážitky, jak ze hřbetu koně nebo ponyho, při pěší túře nebo i při jízdě autem.

Nejznámější je však Sardinie s malými plážemi, jachetními přístavy, zálivy vhodnými pro surfování, potápění či rybaření.

a dále jen o Sardinii…….

Sardinie je jedinečný ostrov, který je často nazýván „Karibikem Středomoří“ díky svým nádherným plážím a křišťálově čistému a až neskutečně zbarvenému moři. Je druhým největším středomořským ostrovem po Sicílii. Sardinie patří mezi jedny z mála míst, kde nevládne masová turistika. Kromě zářivého slunce, dlouhých písečných pláží, malebných zátok, svěží divoké přírody a výborné kuchyně však tento ostrov nabízí mnohé historické památky. Je zde až 7 000 tajemných kamenných věží zvaných „nuraghy“ starých 3 000 let, více než 100 románských kostelů a gotických kaplí. Sardincům nikdy nemizí úsměv z tváří a velice rádi se dávají do přátelského rozhovoru s turisty.Mezi Janovem a severním pobřežím ostrova neleží jen 13 hodin plavby trajektem, nýbrž snad celé věky.

Základní informace:

Oficiální název: Sardinie
Rozloha: 24 089 km2
Počet obyvatel: 1.630.000
Hlavní město: Cagliari
Státní zřízení: od roku 1948 autonomní oblast Itálie
Jazyk: italština (80% obyvatel užívá sardinštinu)
Banky, měna: EUR
Časový rozdíl: středoevropský čas
Vízum: bezvízový styk

Historie Sardinie:
Praobyvateli ostrova byli jeskynní lidé, sardinská kultura je velmi stará. Z mladší doby kamenné pocházejí stavby megalitické kultury. Název ostrova pochází zřejmě od bojovného kmene Sardanů, kteří přišli na ostrov ve 12. stol. př. n. l. O Sardinii usilovala spousta států. Autonomní statut získala až po 2. světové válce.

Klima:
Klima je obvykle teplé a mírné, s řídkými dešti, od června do září prší v průměru jeden a půl dne za měsíc. Prší pouze na podzim a v zimě, jinak tady sluníčko po většinu roku svítí. Léto trvá od května do září , v jižní části ostrova je ve znamení slunce ještě i duben a říjen. Průměrná teplota : červenec-září 28°C, říjen-listopad 20°C, prosinec-březen 15ºC, duben červen 25ºC. Teploty ve vnitrozemí, obzvláště v horách, klesají v zimě až pod bod mrazu, na nejvyšší hoře je v zimě také sníh. Najdete tady dokonce i několik lyžařských vleků. Letní, vysoké teploty vzduchu pomáhá lépe snášet severozápadní vítr mistral, který přináší ochlazení z Alp.Stejně jako u nás a v Itálii platí na Sardinii středoevropský čas. Také zde je zaveden letní čas, který platí ve stejném období jako u nás doma.

Pobřeží:
Pobřeží Sardinie má 1 896 km včetně ostrovů, což odpovídá 1 celého obvodu pobřeží Itálie. Vysoká útesová a obtížně přístupná pobřeží se nacházejí v severozápadní části – mys Capo Caccia v blízkosti Alghera, na východě v zálivu Orosei a na jihovýchodě. Žulové pobřeží, které je nižší a přerušované častými plážemi, se nachází na severozápadě, v Galluře. Jedny z nejkrásnějších pláží jsou na pobřeží Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), zde se střídají útesy s rozlehlými a chráněnými zátokami, kde má moře křišťálově modrou barvu.
Pláže na Sardinii patří k těm nejkrásnějším v Evropě. Pláže omývané neskutečně průzračnou vodou jsou často naprosto nedotčené, místy jsou obklopeny rozmanitými pobřežními skalisky či balvany. Zdejší úžasné moře nabízí ideální koupání, potápění a veškeré další vodní sporty, velice oblíbené plavby kolem ostrova i kratší plavby k jeskyním či na některou proslulou pláž…

Pláže:
Sardinské pláže jsou velmi různorodé – široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy – všechny jsou krásné. Není proto divu, že se pravidelně v žebříčku nejkrásnějších pláží světa objevují i pláže Sardinie.

Fauna a flóra:
Nejtypičtějším druhem zvířat na Sardinii jsou ovce a kozy, kterých je prý kolem 5 milionů.
Divoká zvěř není na ostrově početná. Ze savců žijí v horách mufloni, sardinští jeleni, daňci, kanci a divoké koně. Divocí koně žijí v oblasti Barbagia na náhorní planině Tiára di Gesturi již několik set let. Žijí sice volně, ale každý z nich má majitele. Na ostrově Asinara zase volně žije albínský osel.V lagunách a vlhkých zónách téměř celého ostrova lze na podzim a na jaře pozorovat mnoho plameňáků i dalších ptačích druhů. V Supramonte s trochou štěstí uvidíte letícího orla skalního. Sup bělohlavý se vyskytuje velmi zřídka, např. na Capo Caccia.

Pouze 1/6 plochy ostrova zabírají lesy a háje, které pokrývají větší část hornatého vnitrozemí. Jedná se především o dubové lesy, háje korkového dubu, eukalypty, datlové palmy a borovice. Pro zlepšení mikroklimatu bylo provedeno zalesnění piniemi. Jinak velmi vzácné tisy, nazývané kvůli jedovatým jehličkám strom smrti, dokázaly přežít v rozsáhlých oblastech. Nejkrásnější exempláře se nacházejí v Sulcis, v Barbagii a též v Supramonte.

Charakteristickým představitelem sardinské flóry olivovníky a vinná réva. Větší část horských oblastí je nad 1300 metrů je pokrytá horskou stepí a jalovcovými keři.

Pro nižší oblasti je charakteristická macchie, typický středozemní porost skládající se z nízkých stromů, křovin, oleandrů, jalovce a dalších rostlin a bylin. Garrigue jsou porosty podobné macchii, s tím rozdílem, že jejich součástí jsou v převážné míře léčivé rostliny a různé byliny jako např. levandule, tymián, máta, rozmarýn, vřes, myrta atd. Garrigue střídá macchii tam, kde keře a stromy byly zničeny v důsledku požárů, nebo kamenitá půda neumožňuje, aby tam rostly. Ostrovní ráz a oddělenost od kontinentální Evropy determinuje do značné míry sardinskou flóru, pro kterou jsou typické endemity. Endemity, tedy rostliny a byliny, které se vyskytují pouze zde, popřípadě ještě na Korsice, jsou ve vysokém počtu zastoupeny právě v rostlinných porostech zvaných garrigue. Z endemických rostlin stojí za zmínku například zeměžluč, rostlina rostoucí na mysu Caccia. V okolí vesnice Barbusi v oblasti Carbonia roste zimozelen nebo sardinský rybíz rostoucí v horách Sopramonte. Četně se tu vyskytují také orchideje a charakteristické jsou pivoňky – divoké svatodušní růže.

Hlavní město Cagliari – historický skvost ostrova:
Cagliari je kulturním střediskem ostrova a je pokládáno za jedno z nejkrásnějších přístavních měst ve Středomoří. Turisty láká především na množství stavebních a historických památek.Z vysoko položené části městského opevnění se můžete pokochat výhledem na město a přístavní zátoku. Hojně navštěvovaný je románský Dóm z počátku 14. stol. a náměstí Piazza Indipendenza s Národním archeologickým muzeem, kde můžete shlédnout sbírku více než 400 bronzových soch z 8. – 5. stol. př. n. l. a sbírky řeckého a římského umění. Římský amfiteátr na svahu města je dosud využíván k letním divadelním představením.

Sportovní vyžití na Sardinii:
Milovníci vodních sportů (jachtaření, surfing, kanoistika) a potápění si odtud odnesou nezapomenutelné zážitky. Pod mořskou hladinou totiž mohou kromě bohaté fauny pozorovat i i vraky lodí s jejich „poklady“ nebo proplouvat mořskými jeskyněmi. Potápěčské středisko najdete na každém rohu. Na pobřeží Costa Smeraldy se nacházejí nejlepší golfová hřiště. Je zde i několik chovných stanic koní. Ať už se rozhodnete brázdit krajinu Sardinie na kole, pěšky nebo autem, domů se budete vracet s pocitem, že ráj přece jen existuje.

Letoviska:

Rena Majore – rekreační zóna se rozprostírá v blízkosti stejnojmenné písečné pláže a představuje ideální místo pro velmi klidnou a pohodovou dovolenou v krásném přírodním prostředí. Celé letovisko je tvořeno mnoha vilkami (většinou přízemními, samostatně stojícími i řadovými) umístěnými v bohaté středomořské vegetaci. Doporučujeme těm, kteří mají rádi dovolenou v přírodě, v klidném prostředí uprostřed bujné vegetace a večery tráví raději v rodinném kruhu než na městských promenádách.

Isola Rossa – Isola Rossa je starobylé přístavní městečko ležící na severozápadním pobřeží. Dnes patří k příjemným prázdninovým letoviskům, ve kterém najdou návštěvníci vše, co požadují od příjemné a bezstarostné dovolené – promenádu, obchůdky, restaurace i nabídku různých výletů. Zdejší dvě pláže jsou pokryty jemným pískem a ukončují je skály z rudé žuly, které v kontrastu se smaragdovým mořem, azurovou oblohou a sluncem působí jedinečným a nezapomenutelným dojmem.

Castelsardo – Lu Bagnu – malebné městečko s půvabným historickým centrem umístěným na skále je perlou severozápadního pobřeží ostrova. Castelsardo se pyšní dlouhou historií – bylo založeno již ve 12.století rodem Doria – a v průběhu své existence několikrát změnilo jméno. Pyšní se kouzelným historickým centrem s mnoha cennými památkami. Letovisko Lu Bagnu leží jen pár kilometrů jižně a je vhodné pro rodinnou a pohodovou dovolenou. V letovisku je několik obchodů a restaurací, cukráren, možnosti sportovního vyžití.

Valledoria – malé letovisko s rekreačními zónami – Pineta a Ciaccia – leží jen pár kilometrů od půvabného Castelsarda. Jedná se o velmi klidná místa, která doporučujeme pro neformální a pohodovou dovolenou, na které si vystačíte se dvěma tričky a plavkami. Široká písečná pláž s výhledem na malebné Castelsardo, pěkné přírodní prostředí s bohatou středomořskou vegetací – to je Valledoria, místo pro pohodovou dovolenou.

Costa Paradiso – nádherná rekreační oblast ležící na severozápadní straně ostrova je skutečným přírodním unikátem. Oblast se rozprostírá na ploše 800 ha a tvořena rudými skalami různých zajímavých až bizarních tvarů umístěných v hornatém terénu. Zdejší pobřeží je spíše skalnaté, na písečné pláže je zajišťována doprava čluny – proto dovolenou zde doporučujeme plavcům a dospělým nebo milovníkům potápění, není vhodné pro osoby se sníženou pohyblivostí a malé děti.

Costa Ruia – letovisko leží v jedné z nejprestižnějších oblastí na ostrově – na pobřeží Costa Smeralda – na dosah od vyhlášeného milionářského letoviska Porto Cervo a dalších známých míst jako např. Baia Sardinia, Liscia di Vacca nebo Porto Rotondo. Zdejší pobřeží okouzlilo boháče teprve v 60.letech 20.století a v průběhu několika let se stalo nejvyhlášenějším místem ostrova, kde tráví dovolenou populární osobnosti z řad politiků a hvězd showbussinesu. Máte-li rádi blízkost společenského vyžití, rušnější večerní život, ale současně i nádhernou přírodu a fantastické moře – je Costa Ruia tím pravým místem pro Vaši dovolenou.

Porto Istana – letovisko Porto Istana se nachází v jedné z nejnavštěvovanějších oblastí ostrova – na severovýchodní straně jen pár kilometrů pod městem Olbia. Právě tato lokalita naproti ostrova Tavolara je známá nádhernými písečnými plážemi a kouzelnými zátokami mezi skalami. Na dosah máte také nádherné pláže v okolí městečka San Teodoro, k návštěvě lákají také nedaleká věhlasná letoviska Smaragdového pobřeží – Porto Cervo nebo Porto Rotondo.

San Teodoro – letovisko San Teodoro leží na severovýchodní straně ostrova, cca 30 km jižně od Olbie. Právě tady se nacházejí nejkrásnější sardinské pláže, z nichž nejdůležitější a nejznámější je „La Cinta“ s křišťálově průzračnou vodou, další menší pláže jsou např. Cala Brandinchi, která bývá pro svou barvu vody nazývána také jako „malé Tahiti“. Častým cílem turistů je také nedaleký ostrov Tavolara, kam můžete zavítat v rámci lodního výletu.

Costa Rei – nádherná rekreační oblast se rozprostírá na jihovýchodní straně ostrova a je tvořena mnoha přízemními a jednopatrovými vilkami umístěnými v rovině i ve svahu. Je zde vše po ruce – krásná, dlouhá písečná pláž se skalnatými výběžky, nákupy i sportovní vyžití – a tak toto místo doporučujeme nejen rodinám, ale i těm, kteří mají rádi koupání a potápění, ale především pohodovou a neformální atmosféru.