Tichý oceán

Tichý oceán (od latinského názvu Klisna Pacificum, “pokojné moře”, propůjčený na tom portugalským průzkumníkem Ferdinand Magellan) je největší tělo světa vody. To zahrnuje třetinu zemského povrchu, mít oblast 179.7 milión kilometrů čtverce (69.4 milión mílí sq) – významně větší než Země je celá zemská masa, s místem pro další Afriku k náhradě. Se prodlužovat přibližně 15 500 kilometrů (9,600 mílí) od Bering moře v Arktidě k ledovým okrajům Antarktidy je Ross Sea na jihu (ačkoli antarktické oblasti Pacifiku jsou někdy popisovány jako součást circumpolar Southern oceánu) Pacifik dosáhne jeho největšího východu-západní šířka u asi 5 ° N rozsahový, kde to se táhne přibližně 19 800 kilometrů (12,300 mílí) od Indonésie k pobřeží Kolumbie a Peru. Západní limit oceánu je často umístěn u úžiny Malacca. Nejnižší bod na zemi — příkop Mariany — leží asi 10 911 metrů (35,797 ft) pod hladinou moře. Jeho průměrná hloubka je 4270 m (14000 ft).

Pacifik obsahuje asi 25,000 ostrovů (víc než celkový počet ve zbytku světových oceánů spojený), většina kterého být našel jih rovníku. (Vidět: Pacifik ostrovy.)

Pobřežní oblast Viña del Mar, ChileJak Pacifik rozkročí se nad ± 180 ° délka kde východ stane se západem, Asijská strana oceánu (kde šíře jsou E) je správně odkazoval se na jak Pacifik východu a protější strana (východně) kde šíře jsou W je Pacifik západu. Udržet populární “vlevo je západní” a “pravý je východní” prostředky k odkazu, Západní Pacifik je tak Pacifik východu a Východní Pacifik je západní Pacifik. Mezinárodní datová čára znamená ± 180 ° délka k větší části jeho severu-jižní vymezení ale otočí se daleko východně kolem Kiribati (Caroline ostrov, který, ne náhodně, byl přejmenovaný Millennium ostrov) a westwards obcházejí aleutské ostrovy jak mohou být viděn na mapě u mezinárodní datové čáry.

Pro většinu Ferdinanda Magellan je cesta od Straits Magellan k Filipínám, portugalský průzkumník opravdu našel oceán mírový. Nicméně, Pacifik není vždy mírový. Mnoho typhoons, volaných hurikánů když oni se vyskytují v Atlantiku, mlátit ostrovy Pacifiku a země kolem hrany Pacifiku být plný sopek a často se houpal zemětřeseními. Tsunamis, zapříčiněný podvodními zemětřeseními, devastovali mnoho ostrovů a ničili celá města.

Charakteristiky vody
Teploty vody v Pacifiku se liší od zmrazování v oblastech poleward k asi 29 ° C (84 ° F) blízko rovníku. Slanost také se mění latitudinally. Voda blízko rovníku je méně slaná než to objevilo v střední-šíře protože hojného rovníkového srážení po celý rok. Poleward mírných šíří slanost je také nízká, protože málo odpařování slané vody se koná v těchto chladných oblastech. Pacifik oceán je obecně věřil být teplejší než oceán Atlantiku.

 

Filipíny

Filipíny, oficiálně známé jako Filipínská republika, jsou ostrovní stát v jihovýchodní Asii, jehož hlavním městem je Manila. Rozkládají se na 7107 ostrovech v západním Tichém oceánu. S žádným státem nesdílejí pozemní hranici. Mořské úžiny je dělí od Tchaj-wanu na severu, od Malajsie (Sabah) na jihozápadě a Indonésie (Sulawesi) na jihu.

Filipíny jsou dvanáctou nejlidnatější zemí na světě s 98 miliony obyvateli (2013). Filipínská ekonomika je 47. největší na světě a jejích hrubý domácí produkt (HDP) činil v roce 2008 nominálně 168,6 miliard amerických dolarů. Dle posledních analýz mají Filipíny do roku 2050 přeskočit celou řadu vyspělých zemí včetně ČR a posunout se na 16. místo ve velikosti ekonomiky. Odhaduje se, že mimo Filipíny žije po celém světě na 11 milionů Filipínců.

Filipíny jsou souostroví skládající se ze 7107 ostrovů na celkové ploše 300 tisíc km2. Nacházejí se mezi 116. a 126. stupněm východní délky a 4. a 21. stupněm severní šířky a z východu je ohraničuje Filipínské moře, ze západu Jihočínské moře a z jihu Celebeské moře. Několik set kilometrů jihozápadně se nachází ostrov Borneo a severně od Filipín se nachází Tchaj-wan. Jiho-jihozápadně se nacházejí ostrovy Moluky a Celebes a východně se nachází Palau.

Filipíny se dělí do tří ostrovních skupin: Luzon, Visayas a Mindanao. Přístav Manila v části Luzon je hlavním a druhým největším městem země.

Většina hornatých ostrovů je vulkanického původu a jsou pokryty tropickým deštným pralesem. Nejvyšší hora Apo, která se nachází v části Mindao, měří 2954  m. Je zde mnoho aktivních sopek, jako například Mayon Volcano, Pinatubo či Taal Volcano. Ostrovy se nachází v tajfunovém pásmu západního tichomoří a každý rok zde udeří na devatenáct tajfunů.

Malajsie

Malajsie je volená federativní konstituční monarchie v jihovýchodní Asii, rozkládající se na jihu Malajského poloostrova a na severu ostrova Borneo. Jejími sousedy jsou Indonésie, Brunej, Singapur a Thajsko. Od Filipín ji oddělují dva úzké průlivy a Suluské moře mezi nimi. Co se týče státního zřízení (federace republik a monarchií), je velmi podobná EU, s tím rozdílem, že hlavou státu je monarcha (na rozdíl od evropského prezidenta).

Mikronésie

Mikronésie (z řeckého μικρός – mikros (česky malý) a νῆσος – nésos (česky ostrov)) je souhrnné pojmenování pro ostrovy v severní části Oceánie. Přesná definice pojmu Mikronésie není striktně daná. Nejčastějším vymezení je oblast ohraničená na západě Filipínami, na jihozápadě a jihu Indonésií, Papuou-Novou Guineou a Melanésií a na východě Polynésií. V Mikronésii žije přibližně 550 000 obyvatel.