MEXIKO – cenoty Yucatanu – 19.3. – 3.4.2012

Náš klub LDśC společně s klubem Happy divers a exploračním kolegou a instruktorem Danem Hutňanem pořádá jeskynní expedici do Mexika, do nejrossáhlejší podvodní říše jeskyní, cenotů a kaveren na světě….Průvodci pod vodou Dan, Franta a Tom z Easy Chango … www.easychango.com naše česká plnírna a půjčovna flašek a olova….

ON LINE EXPEDIČNÍ ZPRÁVY:

Cesta: 19.3. 2012 Praha 11hod – Frankfurt 14hod – 20.3. Cancún 1,30hod (evrpského času) – 19.3. 18,30hod (mexického času -7 hod pásmo), hotel 23hod – od ted vše v místním čase. V Cancunu za letištěm jsme si půjčili auta na celou dobu, my máme Dodge 1,6 za 35 USD na den, ostatní mají Jeep a Wrangler za 60 USD na den. Cesta přes Playa del Carmen do Tulumu, kde je naše stanoviště.

20.3.: dojezd a koupání na pláži 6,30hod, snídaně 8hod, info o aktivitách a potápění 9hod, supermarket s ukázkou co Dan má rád 11hod, vybrání pesos, koupání 14hod, ladění výstroje, večeře 18hod a info o potápění na další den 20hod – volná zábava

21.3. Gran Cenote – první zkušení ponor rozdělený na 3 skupiny v kavernové části po žluté šnůře celkem 350m, naše s Danem v čele a mnou na konci….druhý jen já a Dan cca 400m do Gran Cenotu a zpět po bílé šnůře, po našem návratu se všechny tři skupiny našich sportovních kolegů vydaly zpět na zajímavější kavernovou část, na jejich druhý ponor cca 400m celkem.

Název mluví sám za sebe… Cenot je považován za jeden z nejkrásnějších cenotů jak pro potápění tak pro šnorchlování na celé Mayské Rivieře. Gran Cenote je částí systému Sac Actum („bílý cenot“). Nachází se při hlavní cestě do Coby přibližně 4 km od Tulumu. Maximální hloubka v kavernové části je 10 metrů.
Charakteristická pro Gran Cenote je bohatá krápníková výzdoba, bílé stěny, křišťálově čistá voda a další fascinující přírodní útvary.

22.3. Cenote Kukulkan a Chac Mool – první ponor kavernovou částí 250m s plazivkou do druhého systému, můj ponor s Danem na dvě části 120m a poté 350m tam a zpět do jeskynní části a opět všichni druhým systémem 400m kavernovou částí

Cenot Chac Mool se nachází asi 100 m jižně od Puerto Aventuras. Při hlavním vstupu se do vody zanořují kmeny a větve okolních stromů, které tvoří vstup o to tajemnější.

Cenot má dva oddělené vstupy. Oba dva vedou do první síně, která je relativně velká, prozářená světlem z povrchu. V druhé síně, u které došlo k propadu části stropu, se vytvořili dvě úrovně nádherných stalaktitů. Pyšní se největšími podvodními stalaktity na světě. Chac Mool patří mezi cenoty u kterých vznikla tzv. haloclina (místo střetávání sladké vody se slanou), která vytváří fascinující optické efekty. Maximální hloubka v cenotu je 12 metrů.

Cenote Kukulkan je část systému Chak Mool. Oba cenoty jsou propojeny úzkou plazivkou, ale platí zde zákaz proplavávat z jednoho cenotu do druhého. Do cenotu se vstupuje přes krásné jezírko na jednom jeho konci. Přibližně po deseti metrech se dostaneme do oblasti halokliny. Proplouvá se skrz obrovskou kavernu, která cenot obklopuje. Pronikající paprsky světla vytváří úžasné světelné efekty.

23.3. Cobá – Odpočinkový den byl zahájen ranním rychlým přesunem do starobylého mayského městečka Cobá. Přesun mezi jednotlivými „skvosty“ jsme absolvovali na kolech, z nichž některá měla datum výroby začínajíc 18… Náš brzký ranní budíček a sportovní aktivity byly završeny výstupem a nádherným pohledem z vrcholu nejvyšší pyramidy na Cobu a okolí. Po obědě jsme museli nezbytně doplnit energii na tulumské pláži, kde jeden z našich kolegů po týdnu zjistil, že není v Atlantiku ale „bájném Karibiku“.

24.3. – Cenote Dos Ojos – Ranní skupinový ponor nádhernou cevernovou spíše až jeskyní částí prvním „Okem“ dlouhý 450 metrů. Následoval individuální ponor Míry a Dana do jeskyní části v délce cca 350m, který byl tvořen téměř samými „plazivkami“, ve kterých však brzy vždy končily lajny. Následovala cesta zpět na křizovatku a po další šňůře do nových prostor. Poté proběhl druhý skupinový ponor druhým „Okem“ cca 380 metrů.

Vstup do tohoto cenotu, který patří mezi jeden z nejoblíbenějších, je asi kilometr jižně od Xel Ha a zhruba 48 km jižně od Playa del Carmen. Přibližně po 4 km cesty autem se dostaneme do oblasti jeskyní a kavern. Cenot „Dos Ojos“ v překladu znamenající „dvě oči“ získal svůj název podle dvou cenotů ve tvaru kruhů, které se nacházejí blízko u sebe.

25.3. – Pit Cenote – Tento cenot vznikl jako všichni ostatní tzn. propadnutím stropu. Jeho hloubku sahá až do 130m a propadlý strop tvoří podvodní atol z hloubky 130m do 30m. Vstup do tohoto systému je možný skokem ze 7 až 9 metrů a  výstroj je možné poslat po laně kladkou či po velmi příkrých schodech končících zavěšenou dřevěnou plošinou.

První skupinový ponor začal spirálovitým sestupem do hloubky 40m a následným výstupem přes dvě pásma haloklimy. Následný individuální ponor Míry a Dana byl přes chodbu, kde leží krásné zbytky lenochoda, pořád dále krásnými úzkými a nízkými chodbami cca 500m od vstupu a zpět. Opět Dan použil nátlak na odložení mého foťáku podobně jako v plazivkách v Dos Ojos. Druhý skupinový proběhl toutéž chodbou ke zbytkům lenochoda a zpět do obrovkého dómu plného slunce a lomů světla přes haloklimu.

26.3. – Dva polosuché cenoty v džungli – vyjeli jsme auty, na konci cesty k prvnímu cenotu pěšky cca 550m. Cenot byl do L na každou stranu tak 400m, levá strana končila plazivkami (po cestě plno propadlých stropů) a druhá stana končila kavernou. Další cenot byl tak 750m dále horším terénem, tam jsme se převlékli do plavek a vydali se do útrob, po kolenní plazivce a poté břišní končil východem na druhé straně kavernou, celý byl částečně pod vodou, od několika centimetrů až po 180cm. Dan zjistil, že ho slovenská skupina celý nedomapovala, tak se toho jako řádný explorer chytil a vrátil se tam s Vojtou a Lukášem (Easychango) domapovat, Lukáš při tom našel další část poměrně ohromnou plnou svíček drobných krápníčků na stropě.

27.3. – Dream Gate Cenote – brána snů – první skupinový ponor v krásné až tajemné kavernové části cca 450m dlouhé plno haloklimy možná i brakické vody….foták byl z toho paf 🙂 zajímavé úkazy na fotkách.

Následný individuální ponor Míry a Dana byl do jeskynní části 600m na konec systému končící dalším cenotem a zpět, hloubka max 6m.

Druhý skupinový ponor po druhé kavernové trase cca 400m.

28.3. – Car Wash Cenote – myčka aut – Actun Ha – Tentokrát individální ponor Míra, Zuza a Tom do systému, nádherná kaverna, celá porostlá trávou a podvodními květinami, plno stromů při vjezdu do jeskynní části, cestou po cca 400m další cenot, dalších cca 400m díky plazivkám a restrikcím otočka a zpět 800m, maximální hloubka 18,5m.

29.3. – Hidden Worlds Cenote – Individuální ponor v novém složení Míra, Aleš, Tom a Zuza do systému celkem 90 min ponor cca 1500m dlouhý, bohužel poznamenaný neprofesionálním totálně chaotickým natažení šnůr od majitele (až několik vedle sebe paraelních – bez označení), dále použití mnoha halogenů svítících do jeskyně pro šnorchlaře, a tím mnoho válejících se kabelů po celkem hezkém systému chodeb, řvoucí elektrocentrály na jejich pohon a mraky lanovek a dalších šíleností rušící krásný cenot a potápění v něm.

30.3. – Angelita a Calavera Cenote – skupinový ponor s menším počtem potápěčů než obvykle, nejdříve do cenotu Angelita do hloubky cca 40m přes sirnou deku a poté druhý skupinový ponor do cenotu Calavera cca 450m v částečně kavernové i jeskynní části s otočkami v krásných chodbách.

Následný individuální ponor Míry a Dana byl do jeskynní části 650m a zpět

Cenot Calavera v angličtině známý jako „Skull Cave“ nebo „Temple of Doom“ (chrám smrti). Název „Skull Cave“ získal podle vstupní části ve tvaru lebky, kterou s trochou fantazie určitě rozpoznáte. Nachází se hned u Tulumu na cestě do Coby. Calavera je cenot naprosto odlišný od všech ostatních v této oblasti. Vstup do cenotu vede přes kruhový otvor ve skále ve výšce 3 m nad hladinou. Takže dobrodružství začíná už tady, kdy není jiná cesta než skočit. Prosvětlená kavernová část je tvořena obrovským sálem plným sedimentů, skal a skrytých zkamenělin. Navíc se tady můžeme setkat se třemi různými vrstvami haloklíny.

31.3. – Pet Cementery Cenote – Skupinový ponor ve čtyřech do překrásného, ale trošku studenějšího cenotu zvaný „Zvířecí hřbitov“ cca 750m. Cenot je součástí systému „Dos Ojos“. Krásné prorostlé stromy a kořeny do jeskyně s půdou okolo nich.

Bat Cave

Cenot je součástí systému „Dos Ojos“. Je tvořen komplexem síní a chodeb pod povrchem země kam se světlo moc nedostane, na rozdíl od „Dos Ojos“. Nádherná krápníková výzdoba a netopýři ukrytí mezi Stalaktity určitě stojí za vidění.
Systém „Dos Ojos“ patří se svými 60 km objevených prostor, spojující více jak 25 cenotů mezi jeden z nejdelších systémů na Yucatánském poloostrově. I nepotápěči si přijdou na své. Vstupní části do systémů jsou ideální pro šnorchlování a plavání.
Chikin Ha
Nachází se přibližně 25 km od Playa del Carmen. Chikin Ha, společně s několika dalšími cenoty, je součástí 10 km dlouhého podvodního komplexu.

Tajma Ha
Nachází se 26 km jižně od Playa del Carmen a 5 km jižně od Puerto Aventuras. Opět se zde potkáte s jevem – haloclina, nádhernou krápníkovou výzdobou, zkamenělinami a velkým množstvím stalaktitů roztroušených v nánosech sedimentů.

Cenoty
Jsou překrásné krasové jeskyně s propadlým stropem a zatopeným dnem

Vznik cenotů
Předpokládá se, že přibližně před 65 mil. lety dopadl na Yucatánský poloostrov meteorit, který vytvořil kráter Chicxulub. Tento kráter dal prostor pro vznik rozlehlých jeskynních komplexů. Nejsou zde prakticky žádné povrchové toky a srážky velmi rychle prosakují přes vápencovou plošinu, kterou je tvořen celý poloostrov, do podzemních jeskyní, kudy jsou odváděny až do moře. Cenoty jsou bohatě vyzdobeny sekundárnímy krasovými jevy – krápníky. Po zaplavení i vyšších jeskyních pater vodou během posledního glaciálu došlo k zastavení procesu krasování.
Vzhledem k blízkosti moře, se v jeskyních vyskytuje jev haloklina, což je vlastně střetávání dvou látek o rozdílné hustotě. Dole se drží voda slaná a nahoře voda sladká. Při odlivu je do jeskynních prostor nasávána voda slaná a během přílivu z nich proudí voda sladká. Kolísáním hladiny světového oceánu během terciéru a kvartéru došlo několikrát ke změně erozní báze a proto má mnoho pobřežních jeskynních systémů své ústí pod hladinou Mexického zálivu. Voda je zde velmi čistá, se stálou teplotou a viditelností až 90 metrů (i ve velmi čistém moři je viditelnost pro srovnání jen 20 metrů).

Historie cenotů
Název „Cenote“ pochází z mayského slova „dz´onot“, které v překladu znamená, studna nebo propast. V minulosti byly mayským obyvatelstvem využívány jako zdroj pitné vody, obětní studny, kam byli shazovány těla lidí obětovaných bohům. Podle mayské mytologie jsou cenoty zdrojem plodnosti a života, vstupní bránou do podsvětí a sídlem boha deště Chaka.

Převzato s laskavým svolením Orca diving